MTC LEAGUE STANDINGS

Thank you Anne for organizing and managing the Singles League. 


SESSION I

3.5

Player: Bond Vo (7-1)

Match 1 vs Dave West 7-5, 3-4

Match 2 vs Dave Walker 6-3, 6-1

Match 3 vs Dave Boyd 6-4, 6-1

Match 4 vs Karen Giordano 6-0, 6-0

Match 5 vs Alyssa Lees FORFEIT

Match 6 vs Brian Dillon 6-1, 6-4

Match 7 vs 4-6, 2-6 Ed

Match 8 vs 1-6, 6-4, 13-11 Bond

 

Player: Peter Guetig (5-0)

Match 1 vs Dave Boyd 6-3,6-2

Match 2 vs Dave West 6-3, 6-2

Match 3 vs Oscar Garza 6-2, 6-1

Match 4 vs Marc-Lamontagne 6-1, 6-3

Match 5 vs Sandy Marks 6-7, 6-2, 10-6

 

Player: Eva Konopka (3-1)

Match 1 vs Bora Celik 6-0,6-0

Match 2 vs Brian Dillon 6-0, 6-2

Match 3 vs Dave West 2-6, 6-3, 5-10

Match 4 vs Dave Walker 6-3,6-0

 

Player: Dave West (5-3)

Match 1 vs Bond Vo 5-7, 4-3

Match 2 vs David Boyd 6-2,6-3

Match 3 vs Peter Guetig 3-6, 2-6

Match 4 vs Eva Konopka 2-6 / 6-3 / 10-5

Match 5 vs Brian Dillon 6-1,6-0

Match 6 vs Karen Blakely 4-6, 4-6

Match 7 vs Karen Giordano 6-0, 6-1

Match 8 vs Eva Konopka 2-6 / 6-3 / 10-5

 

Player: Brian Dillon (4-3)

Match 1 vs Eva Konopka 0-6, 2-6

Match 2 vs Alyssa Lees 6-3, 6-1

Match 3 vs Marc-Antoine 3-6, 6-4, 10-6

Match 4 vs Dave West 1-6, 0-6

Match 5 vs Bond Vo 1-6, 4-6

Match 6 vs Nathan Gould 6-3, 6-1

Match 7 vs David Boyd 1-6, 7-5, 10-7

 

Player: Marc-Antoine Lamontage (4-3)

Match 1 vs Brian Dillon 6-3, 4-6, 10-6

Match 2 vs David Boyd 7-6, 6-4

Match 3 vs Nathan Gould 7-5, 6-1

Match 4 vs Peter Guetig 1-6, 4-6

Match 5 vs Max Meltzer 3-6, 5-7

Match 6 vs David Boyd 6-7(8-10), 6-4, 11-9

Match 7 vs Adam Peacock 7-6, 6-2, 10-5 Adam

 

Player: Nathan Gould (1-4)

Match 1 vs Alyssa Lees  6-3, 5-7, 4-1

Match 2 vs Marc-Antoine Lamontagne 5-7, 1-6

Match 3 vs Brian Dillon 3-6, 2-6

Match 4 vs David Boyd 6-3, 1-6, 4-10

Match 5 vs Nathan Maidenbaum 2-6, 3-6 Maidenbaum


Player: Karen Giordano (1-5)

Match 1 vs Alyssa Lees FORFEIT

Match 2 vs Miles Arntzen 1-6, 0-6

Match 3 vs Bond Vo 0-6, 0-6

Match 4 vs Bond Vo 0-6, 0-6

Match 5 vs Dave West 1-6, 0-6

Match 6 vs Adam Peacock 0-6, 1-6

 

Player: Dave Walker (0-2)

Match 1 vs Bond Vo  3-6, 1-6

Match 2 vs Eva Konopka  3-6, 1-6

 

Player: David Boyd (1-4)

Match 1 vs Peter Guetig 3-6, 2-6

Match 2 vs Bond Vo 4-6, 1-6

Match 3 vs Dave West 2-6, 3-6

Match 4 vs Marc-Antoine Lamontagne 6-7, 4-6

Match 5 vs Alyssa Lees 6-2, 6-1

Match 6 vs Brian Dillon 6-1, 5-7, 7-10

 

Player: Alyssa Lees (0-5)

Match 1 vs Karen Giordano Forfeit

Match 2 vs Brian Dillon 3-6, 1-6

Match 3 Nathan Gould 3-6, 7-5, 4-1

Match 4 Bond Vo Forfeit

Match 5 David Boyd 2-6, 1-6

Match 6 vs Aaron Narva Forfeit

 

 

SESSION II

 

3.5

Aaron Narva (3-2)

Match 1 vs Alyssa Lee Forfeit

Match 2 vs Derek Quinzani 6-3, 6-7, 9-11

Match 3 vs Ian Judson 6-2, 6-1

Match 4 vs Adam Peacock 6-4, 7-6

Match 5 vs Michael Kaplan 6-3, 6-7, 4-7

 

Adam Peacock (2-2)

Match 1 vs Karen Giordano 6-0, 6-1

Match 2 vs Marc Lamontagne 6-7, 6-2, 10-5

Match 3 vs Aaron Narva 4-6, 6-7

Match 4 vs Derek Quinzani 2-6, 3-6

 

Nathan Maidenbaum (1-5)

Match 1 vs Nathan Gould 6-2, 6-3

Match 2 vs Danny Danesh 4-6, 4-6

Match 3 vs Karen Blakely 6-7, 4-6

Match 4 vs Derek Quinzani 1-6, 4-6

Match 5 vs Karen Blakely  4-6, 6-7

Match 6 vs Dave West 5-7, 1-6

 

Danny Danesh (1-1)

Match 1 vs Nathan Maidenbaum 6-4, 6-4

Match 2 vs Mariana Lee 4-6, 4-6

 

Ian Judson (0-1)

Match 1 vs Aaron Narva 2-6, 1-6

 

Daniel Shawah (0-1)

Match 1 vs Alex Kobak 2-6, 2-6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.0

Player: Max Meltzer (8-0)

Match 1 vs Robin Muir 6-0/6-1

Match 2 vs Arkady Lefkowitz 6-4/4-6/6-2

Match 3 vs Faustine Ehringer 6-4/6-2

Match 4 vs Sandy Mark 6-1/7-5

Match 5 vs Jon Olson 6-0,6-3

Match 6 vs Marc-Antoine 6-3, 7-5

Match 7 vs Andrija Djordjevic 6-4, 6-0

Match 8 vs Karam Sethi 6-2, 6-2

 

Player: Alex Kobak (6-1)

Match 1 vs Karen Blakely 6-1, 6-1

Match 2 vs Faustine Ehringer 6-3, 6-3

Match 3 vs Peter Salamonski 4-6, 4-6

Match 4 vs Andrija Djordjevic 6-2, 6-4

Match 5 vs Ed Star 6-2, 6-1

Match 6 vs Daniel Shawah 6-2, 6-2

Match 7 vs Alex Fraenkel 7-6, 6-0

 

Player: Sandy Mark (5-2)

Match 1 vs Oscar Garza 6-1, 6-4

Match 2 vs Max Meltzer 1-6, 5-7

Match 3 vs Jon Olson 0-6, 6-4, 10-8

Match 4 vs Peter Guetig 7-6, 2-6, 10-6

Match 5 vs Anna Volkov 6-4, 5-7, 4-10

Match 6 vs Ed Star 6-4, 6-2

Match 7 vs Mariana Lee 6-4, 6-2 Sandy


Player: Jon Olson (2-2)

Match 1 vs Arkady Lefkowitz 7-6, 6-5

Match 2 vs Sandy Mark 6-0, 4-6, 8-10

Match 3 vs Faustine Ehringer 1-6, 7-6, 11-9

Match 4 vs Max Meltzer 0-6, 3-6

 

Player: Karen Blakely (5-2)

Match 1 vs Alex Kobak 1-6/1-6

Match 2 vs Andrija Djordjevic 6-4/7-5

Match 3 vs Faustine Ehringer 6-4/6-4

Match 4 vs Adam Resnick 1-6/4-6

Match 5 vs Dave West 6-4 6-4

Match 6 vs Nathan Maidenbaum 7-6, 6-4

Match 7 vs Nathan Maidenbaum 6-4, 7-6


Player: Andrija Djordejevic (3-5)

Match 1 vs Oscar Garza 6-3, 7-5

Match 2 vs Simon Schatzman FORFEIT

Match 3 vs Peter Salamonski 1-6, 5-7

Match 4 vs Karen Blakely 4-6, 5-7

Match 5 vs Alex Kobak 2-6, 4-6

Match 6 vs Max Meltzer 4-6, 0-6

Match 7 vs Michael Kaplan 7-6, 6-3

Match 8 vs Ed Star 6-4, 5-7, 9-11

 

Player: Robin Muir (1-2)

Match 1 vs Max Meltzer 3-6, 2-6

Match 2 vs Phil Algieri FORFEIT

Match 3 vs Arkady Lefkowitz 0-6, 1-6

 

Player: Faustine Ehringer (1-3)

Match 1 vs Alex Kobak 3-6, 3-6

Match 2 vs Arkady Lefkowitz 6-3, 6-2

Match 3 vs Max Meltzer 4-6, 2-6

Match 4 vs Jon Olson 6-1, 6-7, 9-11


Player: Arkady Lefkowitz (1-4)

Match 1 vs Max Meltzer 4-6, 6-4, 2-6

Match 2 vs Adam Resnick 1-6, 1-6

Match 3 vs Jon Olson 6-7, 5-6

Match 4 vs Faustine Ehringer 3-6, 2-6

Match 5 vs Robin Muir 6-0, 6-1

 

Player: Oscar Garza (0-5)

Match 1 vs Andrija Djordjevic 3-6, 5-7

Match 2 vs Adam Resnick 0-6,1-6

Match 3 vs Sandy 1-6, 4-6

Match 4 vs Peter Guetig 2-6, 1-6

Match 5 vs St. John Dunne 2-6, 2-6

 

Player: Ed Star (2-6)

Match 1 vs Peter Salamonski 1-6, 0-6

Match 2 vs David Zastrow 2-6, 1-6

Match 3 vs Rains Jordan 0-6, 2-6

Match 4 vs Mark Radunsky 0-6, 4-6

Match 5 vs Alex Kobak 2-6, 1-6

Match 6 vs Bond Vo 6-4, 6-2

Match 7 vs Andrija Djordjevic 4-6, 7-5, 11-9

Match 8 vs Sandy Mark 4-6, 2-6

 

 

 

 

4.0

St. John Dunne (3-0)

Match 1 vs Greg Markant 6-4, 7-5

Match 2 vs Karam Sethi 6-0, 6-1

Match 3 vs Oscar Garza 6-2, 6-2

 

Derek Quinzani (3-0)

Match 1 vs Aaron Narva 3-6, 7-6, 11-9

Match 2 vs Nathan Maidenbaum 6-1, 6-4

Match 3 vs Adam Peacock 6-2, 6-3

 

Greg Markant (1-1)

Match 1 vs St. John Dunne 4-6, 5-7

Match 2 vs Karam Sethi 6-3, 3-6, 10-8

 

Brian Reiss (1-0)

Match 1 vs Mariana Lee 6-4, 6-2

 

Daniel Shawah (0-1)

Match 1 vs Alex Kobak

 

Michael Kaplan (1-2)

Match 1 vs Andrija Djordjevic 6-7, 3-6

Match 2 vs Alex Fraenkel 1-6, 2-6

Match 3 vs Aaron Narva 3-6, 7-6, 7-4

 

Karam Sethi (0-3)

Match 1 vs Max Meltzer 2-6, 2-6

Match 2 vs St. John Dunne 0-6, 1-6

Match 3 vs Greg Markant 3-6, 6-3, 8-10

 

4.5

Player: Mark Radunsky (4-1)

Match 1 vs David Zastrow 6-4, 7-5, 10-6

Match 2 vs Ed Star 6-0, 6-4

Match 3 vs Brendan O’Connor 6-4, 6-2

Match 4 vs Peter Salamonski 6-1, 2-6, 10-8

Match 5 vs Taylor Crane 0-6, 1-6

 

Player: Rains Jordan (3-2)

Match 1 vs Erin Bergey 6-4,6-1

Match 2 vs Arun Gupta 7-5, 6-1

Match 3 vs Ed Star 6-0, 6-2

Match 4 vs David Zastrow 5-7, 4-6

Match 5 vs David Zastrow 0-6, 2-6

 

Player: David Zastrow (5-1)

Match 1 vs Ed Star  6-2, 6-1

Match 2 vs Peter Salamonski 6-4, 6-4

Match 3 vs Mark Radunsky 4-6, 5-7, 6-10

Match 4 vs Arun Gupta 6-3, 6-4

Match 5 vs Rains Jordan 7-5, 6-4

Match 6 vs Rains Jordan 6-0, 6-2

 

Player: Peter Salamonski  (5-3)

Match 1 vs Ed Star  6-1, 6-0

Match 2 vs Andrija Djordjevic 6-1, 7-5

Match 3 vs David Zastrow 4-6, 4-6

Match 4 vs Sarah Seeman 6-1, 6-2

Match 5 Alex Kobak 6-4, 6-4

Match 6 Adam Resnick 6-3, 6-7

Match 7 vs Mark Radunsky 1-6, 6-2, 8-10

Match 8 vs Brendan O’Connor 6-4, 1-6, 4-10

 

Player: Adam Resnick  (5-2)

Match 1 vs Morgan Samet Forfeit

Match 2 vs Oscar Garza 6-0, 6-1

Match 3 vs Arkady Lefkowitz 6-1, 6-1

Match 4 vs Peter Salamonski 3-6, 6-7

Match 5 vs Karen Blakely 6-1, 6-4

Match 6 vs Brendan O’Connor 1-6, 2-6

Match 7 vs Alex Fraenkel 6-2 2-6 10-7

 

Player: Brendan O'Connor  (4-2)

Match 1 vs Sarah Seeman late cancel/Forfeit

Match 2 vs Andrija Djordjevic 6-1, 7-5

Match 3 vs Adam Resnick 6-2, 6-1

Match 4 vs Mark Radunsky 4-6, 2-6

Match 5 vs Anna Volkov 6-0, 6-2

Match 6 vs Peter Salamonski 4-6, 6-1, 10-4

 

Player: Erin Bergey  (0-1)

Match 1 vs Rains Jordan

 

Player: Arun Gupta (0-2)

Match 1 vs Rains Jordan 5-7, 1-6

Match 2 vs David Zastrow 3-6, 4-6

 

Player: Sarah Seeman (0-2)

Match 1 vs Peter Salamonski 1-6, 2-6

Match 2 vs Brendan O'Connor late cancel/Forfeit

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.5

Anna Volkov (1-1)

Match 1 vs Sandy Marks 4-6, 7-5, 10-4

Match 2 vs Brendan O’Connor 0-6, 2-6

 

Alex Fraenkel (1-2)

Match 1 vs Adam Resnick 2-6, 6-2, 7-10

Match 2 vs Alex Kobak 6-7, 0-6

Match 3 vs Michael Kaplan 6-1, 6-2

 

Mariana Lee (1-4)

Match 1 vs Bond Vo 6-1, 4-6, 11-13

Match 2 vs Taylor Crane 4-6, 0-6

Match 3 vs Danny Danesh 6-4, 6-4

Match 4 vs Brian Reiss 4-6, 2-6

Match 5 vs Sandy Marks 4-6, 2-6

 

5.0

Taylor Crane (3-0)

Match 1 vs Mariana Lee 6-4, 6-0

Match 2 vs Mark Radunsky 6-0, 6-1

Match 3 vs Brendan O’Connor 6-2, 6-1

Match 4 vs Alex Kutovsky